Poród Naturalny – Fazy Porodu

autor

Poród naturalny, gdy tylko przebiega prawidłowo, można go podzielić na trzy okresyPoród naturalny to finał trwającej 9-miesięcy ciąży. Zwłaszcza, gdy spodziewasz się pierwszego dziecka moment taki może wywoływać poczucie niepewności. Każdy poród jest inny, tak samo jak każda ciąża biegnie swoim rytmem. Nie ma sposoby aby zaplanować poród, jednak warto wiedzieć, jaki jest tego przebieg. Bez względu, czy wszystko przebiega zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, najważniejszy jest zawsze…szczęśliwy finał porodu!

Okresy i fazy porodu

Poród naturalny, gdy tylko przebiega prawidłowo, można go podzielić na trzy okresy:

Wczesna lub utajona faza pierwszego okresu porodu

Jest to czas, gdy rozpoczyna się akcja porodowa. Może ona trwać wiele godzin. Jest to najczęściej najdłuższa i najmniej dolegliwa faza porodu. Podczas jej trwania szyjka macicy skraca się,  rozwarcie osiąga do 3-centymetrów. Skurcze są regularniejsze i trwają zwykle ok. 30-45 sekund i następują po sobie w okresach ok. 20 minut. Większa ilość kobiet pierwszą fazę porodu spędza poza szpitalem.

W tej fazie porodu odczuwalne są bóle pleców – ciągłe albo tylko podczas skurczy, bóle podbrzusza przypominające menstruacyjne, uczucia ściskania w podbrzuszu, niestrawność, biegunka, odczucia gorąca w brzuchu. Ostatnim punktem wczesnej fazy porodu bywa pęknięcie pęcherza płodowego, zwane inaczej „odejściem wód”. Zdarza się także, iż pęcherz jest przekłuwany przez personel medyczny, w dalszych etapach akcji porodowej.

Druga faza pierwszego okresu porodu: aktywna lub przyspieszona!

Bywa zazwyczaj krótsza od pierwszej i trwa do 3-godzin. Skurcze są mocniejsze, dłuższe, intensywniejsze. Najsilniejsze skurcze trwają 40-60 sekund, z wyraźnie zaznaczonym szczytem. Występują, co 3-4 minuty. Mogą być również nieregularne. Szyjka macicy rozwiera się na 7-centymetrów. Najprawdopodobniej w tej fazie porodu będziesz już w szpitalu.

Przy tej fazie porodu można odczuwać narastający dyskomfort i bóle związane ze skurczami, nasilający się ból pleców, bóle nóg i uczucie ociężałości, zmęczenie. Jeżeli pęcherz płodowy jeszcze nie pękł albo nie został przekłuty przez personel medyczny możliwe że nastąpić to właśnie teraz.

Trzecia faza pierwszego okresu porodu: faza przejściowa

Bywa zwykle najtrudniejsza i wyczerpująca dla rodzącej mamy. Siła skurczów nagle wzrasta, są one bardzo intensywne i następują, co 2-3 minuty. Trwają ok. 60-90 sekund, i nie tracąc na sile. Ta najdotkliwsza faza porodu zwykle trwa najkrócej – od kilkunastu minut do godziny. Szyjka macicy rozwiera się w pełni, na szerokość 10- centymetrów.

Podczas tej fazy możesz odczuwać: wzmocnienie bólu podczas skurczów, silny ucisk w okolicy krocza, krzyża, odbytnicy, pękanie naczynek krwionośnych szyjki macicy, drżenie mięśni, nudności, wymioty, zawroty głowy, ścisk gardła i klatki piersiowej. Wszystkie te objawy mogą występować łącznie lub osobno i powodują odczucie wyczerpania rodzącej.

Drugi okres porodu:  dziecko przychodzi na świat.

Wcześniejsze fazy porodu, choć mogą powodować zmęczenie, nie wymagają od rodzącej mamy takiego zaangażowania jak ta faza porodu, w której przyszła mama musi aktywnie współdziałać z personelem medycznym aby urodzić dziecko. Pomagają w tym hormony. Szyjka macicy jest całkowicie rozwarta i teraz kobieta musi przeć.. Taka faza porodu trwa średnio od kilku minut do godziny. Skurcze są bardziej regularne niż w pierwszej fazie porodu. Trwają 60–90 sekund, jednak są bardziej odczuwalne, jako mniej bolesne. Zazwyczaj przyszła mama wyraźniej odczuwa czas przerwy między skurczami, gdy może odpocząć i nabrać siły by podjąć dalszy wysiłek.

Podczas tej fazy rodząca może odczuwać ból podczas skurczów, choć jest on już zdecydowanie mniej dotkliwy. Dominującym odczuciem jest teraz potrzeba parcia, zwłaszcza na dolne partie miednicy, brzucha, pleców. Pojawia się silniejsze uczucie mrowienia, pieczenia, rozciągania w pochwie, kiedy główka dziecka przechodzi przez jej światło.

Trzeci okres porodu.

To już ostatni etap porodu, przypada na czas, gdy dziecko jest już na świecie i polega na urodzeniu jeszcze łożyska.

Incoming search terms:

  • poród naturalny
  • PORÓD
  • zdjęcia pochwy po porodzie
  • zdjęcie pochwy po porodzie
  • jak wygląda cipa
  • cipki po porodzie
  • zdjęcia cipki po porodzie
  • jak wygląda wagina po porodzie
  • etapy porodu zdjęcia
  • zdjęcia z porodu naturalnego
kawa zielona
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciąża i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>