Przepuklina u Noworodka.

autor

Przepuklina u noworodka nie musi być groźna, ale za każdym razem dziecko powinien obejrzeć lekarz.U noworodków i małych dzieci najczęściej powstaje przepuklina brzuszna. Przepukliny takie tworzą się w okolicy pępka dziecka – przepuklina pępkowa a także okolicach pachwiny – przepuklina pachwinowa lub mosznowa. Jeśli więc podczas płaczu pępuszek malca nagle się powiększa albo gdy podczas wysiłku w jego pachwinie pojawia się uwypuklenie, udaj się z dzieckiem do lekarza.

 Przepuklina nie musi być groźna, ale za każdym razem dziecko powinien obejrzeć lekarz. Najczęściej u noworodków pojawia się przepuklina pępkowa, ale również mogą pojawić się: przepuklina pachwinowa a także u chłopców – przepuklina mosznowa.

Jak powstaje przepuklina u noworodka?

W przypadku noworodków i małych dzieci najczęściej do czynienia mamy z przepuklinami brzusznymi. Dzieci mają jeszcze bardzo słabe mięśnie, skutkiem tego w cieńszych miejscach ich brzucha powstają nie raz przerwy. Kiedy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć albo z wysiłkiem załatwia się, mięśnie dziecka nie wytrzymują ciśnienia, które powstaje się w brzuszku: jelita zostają rozszerzone od środka, i napotykając na lukę – wydostają się przez nią na zewnątrz. W ten sposób powstaje przepuklina.

Najczęściej takie słabsze miejsca znajdują się w okolicy pępuszka niemowlęcia i to właśnie przepuklina pępkowa jest najczęstszą przypadłością małych dzieci i noworodków. Dzieje się jednak, że uwypuklenie pojawia się u dziecka w okolicach pachwiny lub – „u chłopców” – w mosznie. Mamy wówczas do czynienia z przepukliną pachwinową i przepukliną mosznową.

Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to najpopularniejsza i najmniej niebezpieczna odmiana przepukliny. Przez pierścień pępkowy w czasie wysiłku uwypuklają się jelita, które łatwo odprowadzić, tzn „schować” z powrotem do brzucha. Przepuklinę pępkową mają dość często wcześniaki a także dzieci, które często płaczą.

Jeżeli zaobserwujesz charakterystyczne uwypuklenie w okolicach pępka twojego dziecka , nie martw się – przepuklina pępkowa nie jest niebezpieczna, ponieważ nie zagraża życiu Twojego dziecka. Koniecznie jednak wybierz się do lekarza, by potwierdził diagnozę i pokazał w jaki sposób postępować z dzieckiem, które ma przepuklinę. Uciskanie uwypuklenia, np. ubrankiem czy pieluszką, nie jest bolesne, podobnie jak sama dolegliwość.

Gdy specjalista stwierdzi, iż przepuklina jest nie duża, zleci częste układanie dziecka na brzuszek – taka pozycja wzmacnia mięśnie, a jelita są w naturalny sposób uciskane i nie mogą wydostać się na zewnątrz. Należy także w miarę możliwości ograniczyć płacz dziecka.

Gdy lekarz stwierdzi, iż przepuklina jest już dość duża, może zalecić zaklejanie jej plastrem przytrzymującym mięśnie – takie zabiegi wykonywane są przez lekarza lub pielęgniarkę. Plaster taki nakleja się na pępuszek po wcześniejszym odprowadzeniu przepukliny i pozostawia go na 2-tyg. (plastry można zmoczyć podczas kąpieli).  Coraz częściej lekarze odchodzą od tego sposobu leczenia przepukliny ze względu na słabą skuteczność oraz odczyny alergiczne.

Przepuklina pępkowa u niemowląt mija sama, gdy tylko mięśnie dziecka wzmocnią się. W niektórych przypadkach przeprowadza się zabieg. Zabieg taki polega na zszyciu otworu w powłoce brzusznej i wykonywany jest w 6.–7 roku życia. Dolegliwość taka nie jest dziedziczna.

Przepuklina pachwinowa i przepuklina mosznowa

Gdy przepuklina pojawia się w pachwinie noworodka albo w mosznie oznacza to, że Twojego maluszka czeka zabieg chirurgiczny. W przeciwieństwie do przepukliny pępkowej, przepuklina pachwinowa i przepuklina mosznowa sama się nie cofnie, dlatego należy usunąć ją operacyjnie. Najlepiej, przed skończeniem roczku. Zabieg taki nie jest niebezpieczny, dziecko pozostaje na obserwacji w szpitalu 2–3 dni.

Zanim jednak dojdzie do operacji, specjalista pokaże ci, jak odprowadzać przepuklinę. Najlepiej odprowadzać ją podczas kąpieli albo podczas snu dziecka, kiedy mięśnie dziecka są rozluźnione – delikatnie uciśnij palcem uwypuklenie, wpychając ją do środka.

Odprowadzanie przepukliny i uwięźnięcie jelit.

Nauka odprowadzania przepukliny jest bardzo ważna, może się bowiem wydarzyć, iż wypchniętych jelit nie uda się odprowadzić i dojdzie do ich uwięźnięcia. Takie uwięźnięcie jelit grozi niedokrwieniem fragmentu narządów a także martwicą. Pierwszym objawem tej sytuacji jest zasinienie uwypuklonego miejsca,  gdy stwierdzisz, iż przepukliny nie uda się odprowadzić,udaj się z malcem natychmiast do szpitala.

Incoming search terms:

  • przepuklina pępkowa u niemowląt
  • przepuklina pępkowa
  • przepuklina pępkowa u noworodka
  • przepuklina pępkowa zdjęcia
  • przepuklina pępkowa u dzieci
  • Przepuklina pępkowa U NIEMOWLĄT ZDJĘCIA
  • przepuklina u noworodka
  • przepuklina
  • przepuklina pępkowa u noworodka zdjęcia
  • przepuklina pępkowa u dzieci zdjęcia
kawa zielona
Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroby i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>